MJR-200-1G Seametrics Pulse Meter
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Seametrics MJR-200-1G Pulse Meter, Cold water, Reed switch, 2", 1 Gal/Pulse
  • Manufacturer: Seametrics
  • Body Material: Cast Bronze - Epoxy Powder Coated
  • Cable Length: 12 ft.
  • Flow Range: 1.98 - 132 gpm
  • Internals Material: Engineered Thermoplastic
  • Magnet Material: Alnico
  • Max. Current: 20 mA
  • Max. Pressure: 150 PSIG
  • Max. Run: 2000 ft.
  • Max. Temperature: 105°F
  • Power Type: 6 mA at 12 VDC
  • Product Type: Pulse Meters
  • Sensor Type: Reed Switch
  • Size: 2 in.