  • ZFA090-09-E5-V-P1-T1-1000 Parker Electromechanical ZFA Series Electric Linear Actuator
  • ZFA Series Nano Positioner Design Overview
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Parker Electromechanical ZFA Series Electric Linear Actuator, Voice Coil Drive Train, +/-250 nm Repeatability, 9 mm Stroke, 90 mm Frame Size, 2.25 kg Normal Load, 32 mm/s Peak Speed, 10 N Axial Force, E5 - Digital 2.5 nm Encoder, V - Vertical Orientation, P1 - Vertical - Bracket Top / Objective Down Objective Bracket Position, T1 / P1-P3 - Vertical - M25 x 0.75 Objective Thread, 1000 Objective Mass.
  • Manufacturer: Parker Hannifin
  • Axial Force: 10 N
  • Brand/Division: Electromechanical
  • Drive Train: Voice Coil
  • Encoder: E5 - Digital 2.5 nm
  • Frame Size: 90 mm
  • Normal Load: 2.25 kg
  • Objective Bracket Position: P1 - Vertical - Bracket Top / Objective Down
  • Objective Mass: 1000
  • Objective Thread: T1 / P1-P3 - Vertical - M25 x 0.75
  • Orientation: V - Vertical
  • Peak Speed: 32 mm/s
  • Product Category: Actuators
  • Product Family: ZFA Series
  • Product Type: Electric Linear Actuators
  • Repeatability: +/-250 nm
  • Stroke: 9 mm