XLM145-P4UA-0465-E1S-C3K5 Parker Electromechanical XLM Series Linear Motor Actuator
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Parker Electromechanical XLM Series Linear Motor Actuator, Rodless, Linear Motor, +/-1 um Repeatability, +/-1 um Accuracy, 465 mm Stroke, 145 mm Frame Size, 300 Kg Normal Load, >3 m/s Peak Speed, 262 N Axial Force, 1um optical incremental Encoder, Parallel, 4 pole length Winding, Uncovered w/ Carriage A Mount, Side carrier, medium, cable exit to left Carriage, Carriage-mounted connectors with 3m universal extension cables, 145 mm wide profile.
  • Accuracy: +/-1 micron
  • Axial Force: 262 N
  • Carrier: Side carrier, medium, cable exit to left
  • Drive Train: Linear Motor
  • Form Factor: Rodless
  • Frame Size: 145 mm
  • Normal Load: 300 kg
  • Peak Speed: >3 m/s
  • Repeatability: +/-1 micron
  • Stroke: 465 mm
  • Winding: Parallel, 4 pole length