XLM145-P3UA-0725-E1S-C3K6 Parker Electromechanical XLM Series Linear Motor Actuator
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Parker Electromechanical XLM Series Linear Motor Actuator, Rodless, Linear Motor, +/-1 um Repeatability, +/-1 um Accuracy, 725 mm Stroke, 145 mm Frame Size, 300 Kg Normal Load, >3 m/s Peak Speed, 200 N Axial Force, 1um optical incremental Encoder, Parallel, 3 pole length Winding, Uncovered w/ Carriage A Mount, Side carrier, wide, cable exit to left Carriage, Carriage-mounted connectors with 3m universal extension cables, 145 mm wide profile.
  • Manufacturer: Parker Hannifin
  • Product Category: Actuators
  • Product Family: XLM Series
  • Product Type: Electric Linear Actuators
  • Accuracy: +/-1 micron
  • Axial Force: 200 N
  • Brand/Division: Electromechanical
  • Cable Length: 3 m
  • Carriage: Uncovered w/ Carriage A Mount
  • Carrier: Side carrier, wide, cable exit to left
  • Drive Train: Linear Motor
  • Form Factor: Rodless
  • Frame Size: 145 mm
  • Normal Load: 300 kg
  • Peak Speed: >3 m/s
  • Repeatability: +/-1 micron
  • Stroke: 725 mm
  • Winding: Parallel, 3 pole length