XLM125-P2UB-0510-E1S-C4K3 Parker Electromechanical XLM Series Linear Motor Actuator
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Parker Electromechanical XLM Series Linear Motor Actuator, Rodless, Linear Motor, +/-1 um Repeatability, +/-1 um Accuracy, 510 mm Stroke, 125 mm Frame Size, 170 Kg Normal Load, >3 m/s Peak Speed, 98 N Axial Force, 1um optical incremental Encoder, Parallel, 2 pole length Winding, Uncovered w/ Carriage B Mount, Side carrier, wide, cable exit to right Carriage, Carriage-mounted connectors with 5m universal extension cables, 125 mm wide profile.
  • Accuracy: +/-1 micron
  • Axial Force: 98 N
  • Brand/Division: Electromechanical
  • Cable Length: 5 m
  • Carriage: Uncovered w/ Carriage B Mount
  • Carrier: Side carrier, wide, cable exit to right
  • Drive Train: Linear Motor
  • Form Factor: Rodless
  • Frame Size: 125 mm
  • Normal Load: 170 kg
  • Peak Speed: >3 m/s
  • Repeatability: +/-1 micron
  • Stroke: 510 mm
  • Winding: Parallel, 2 pole length