XLM125-P2UB-0110-E2S-C5K4 Parker Electromechanical XLM Series Linear Motor Actuator
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Parker Electromechanical XLM Series Linear Motor Actuator, Rodless, Linear Motor, +/-0.5 um Repeatability, +/-0.1 um Accuracy, 110 mm Stroke, 125 mm Frame Size, 170 Kg Normal Load, 0.6 m/s Peak Speed, 98 N Axial Force, 0.1um optical incremental Encoder, Parallel, 2 pole length Winding, Uncovered w/ Carriage B Mount, Side carrier, narrow, cable exit to left Carriage, Carriage-mounted connectors with 3m P-Drive extension cables (Not available with SC, R1, R2, R3 and R4 configurations), 125 mm wide profile.
  • Accuracy: +/-0.1 micron
  • Axial Force: 98 N
  • Brand/Division: Electromechanical
  • Cable Length: 3 m
  • Carriage: Uncovered w/ Carriage B Mount
  • Carrier: Side carrier, narrow, cable exit to left
  • Drive Train: Linear Motor
  • Form Factor: Rodless
  • Frame Size: 125 mm
  • Normal Load: 170 kg
  • Peak Speed: 0.6 m/s
  • Repeatability: +/-0.5 micron
  • Stroke: 110 mm
  • Winding: Parallel, 2 pole length