XLM125-P2UA-0910-E3S-C4K2 Parker Electromechanical XLM Series Linear Motor Actuator
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Parker Electromechanical XLM Series Linear Motor Actuator, Rodless, Linear Motor, +/-0.5 um Repeatability, +/-0.01 um Accuracy, 910 mm Stroke, 125 mm Frame Size, 170 Kg Normal Load, 0.06 m/s Peak Speed, 98 N Axial Force, 0.01um optical encoder Encoder, Parallel, 2 pole length Winding, Uncovered w/ Carriage A Mount, Side carrier, medium, cable exit to right Carriage, Carriage-mounted connectors with 5m universal extension cables, 125 mm wide profile.
  • Manufacturer: Parker Hannifin
  • Product Category: Actuators
  • Product Family: XLM Series
  • Product Type: Electric Linear Actuators
  • Accuracy: +/-0.01 micron
  • Axial Force: 98 N
  • Brand/Division: Electromechanical
  • Cable Length: 5 m
  • Carriage: Uncovered w/ Carriage A Mount
  • Carrier: Side carrier, medium, cable exit to right
  • Drive Train: Linear Motor
  • Form Factor: Rodless
  • Frame Size: 125 mm
  • Normal Load: 170 kg
  • Peak Speed: 0.06 m/s
  • Repeatability: +/-0.5 micron
  • Stroke: 910 mm
  • Winding: Parallel, 2 pole length