SP-50-S-50-2C-T Cardinal SP Series Filter Cartridge PO 2.5x50 50um
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Cardinal SP Series Spun Poly High Efficiency Filter Cartridge, ANSI 61/42 FDA 21 compliant, polyproylene media w/o core, 0.5 mic nom @ 95 pct effcy, 4.5 in OD x 20 in len, DOE/no end caps, no seal, individually wrapped.
  • Manufacturer: Cardinal
  • Efficiency: Nominal
  • End Cap Configuration: 222 Open End/Flat Closed End
  • Filter Media: Polypropylene
  • Length: 50 in.