K17M0242C1150# Ashcroft Pressure Transducer
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Ashcroft K1 Pressure Transducer, 1/4" MPT, 10 to 36 VDC, 4 to 20 mA Output, 95% Humidity, +/-1/0.04% Accuracy, 100 Mega Ohm Insulation, 150 PSI, Welded 300 Stainless Steel, 17-4 PH Stainless Steel Diaphragm, Reverse Polarity Protection, Pressure Transducer with 1/2" MPT Conduit and 3" Shielded Cable.
  • Manufacturer: Ashcroft
  • Accuracy: ±1 % / ±0.04 %
  • Action Type: Reverse Polarity Protection
  • Air Connection: 1/4" Male Threaded
  • Applicable Standard: CRN
  • Application: All General Purpose Industrial Process
  • Application: Construction Equipment
  • Application: HVAC System
  • Application: Hydraulic and Pneumatic System
  • Application: Machine Tool
  • Application: Medical
  • Application: Pump Control
  • Application: Refrigeration
  • Application: Test/Measurement
  • Body Material: Welded 300 Stainless Steel
  • Electrical Connection: 1/2 in. Male Threaded Conduit with 3 in. of Shielded Cable
  • Humidity Rating: 95 Percent RH
  • Overall Length: 3 in.
  • Pressure Rating: 0 to 150 psi Pressure Range
  • Product Family: K1
  • Temperature Range: -20°F to 150°F
  • Type: Current to Pressure
  • Voltage Rating: 10 to 36 VDC
  • Output: 4 to 20 mA