HEP-PO-1-30-6F-V Cardinal HEP Series Pleated Cartridge PO 2.7x30 6F 1um
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Cardinal HEP Series High Efficiency Pleated Cartridge, 90 pct nom @ 1 mic, 2.7in OD x 30in L, polypropylene melt blown media/core/outer hard cage, 226/fin open end w/Viton O-ring, 35psid @ 120 deg F max, change <30psid.
  • Manufacturer: Cardinal
  • Efficiency: Nominal
  • End Cap Configuration: 226 Open End/Fin Closed End
  • Filter Media: Polypropylene
  • Length: 30 in.