D1X-M150SS-UL Barksdale Pressure Switch
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Barksdale D1X Series Pressure Switch, 1/4" FPT, 125/250/480 VAC, 125/250 VDC, 10/3/0.5/0.25 A, 1.5 to 150 PSI, SPDT, NEMA 4/7/9, IP66, 17-7 PH Stainless Steel Diaphragm, Explosionproof, Single Setpoint Housed, Single Circuit, Pressure Switch.
  • Manufacturer: Barksdale
  • Application: Food and Beverage
  • Application: Hydraulic Power Unit
  • Application: Mining
  • Application: Oil and Gas
  • Application: Pump and Compressor Monitoring
  • Application: Utility and Power Generation
  • Approval: CSA
  • Approval: UL
  • Connection Type: 1/4 in. Female Threaded
  • Contact Configuration: SPDT
  • Contact Rating: 10 A @ 125/250 VAC, 3 A @ 480 VAC, 0.5 A @ 125 VDC, 0.25 A @ 250 VDC
  • Enclosure Material: Anodized and Painted Die-Cast Aluminum
  • Operating Pressure Rating: 1.5 to 150 psi