D1X-A150SS-UL Barksdale D1X Explosion-Proof Diaphragm Pressure Switch
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Barksdale D1X Explosion-Proof Diaphragm Pressure Switch, 1.5-150 psi setpoint range, one SPDT, 10A@125/250 VAC, 3A@480 VAC or 0.5A@24 VDC, 1/2" FNPT elect. conn., NEMA 4, 7 & 9 encl., SS diaph., 1/4" FNPT SS press. conn., UL approved, external adjust. screw
  • Manufacturer: Barksdale
  • Pressure Range: 1.5 to 150 psi