631008S01L60# Ashcroft Industrial Pressure Gauge
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Ashcroft 1008S Industrial Pressure Gauge, 1/8" MPT, 0 to 60 PSI, +/-1.6% Accuracy, 2-1/2" Aluminum Dial, Black Pointer, 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket, 304 Stainless Steel Case/Ring, Power Flex Movement, Dry Liquid Fillable, Lower, Corrosion Resistant, Single Scale, Industrial Pressure Gauge with Polycarbonate Window.
  • Manufacturer: Ashcroft
  • Connection Location: Lower Mount
  • Dial Material: Aluminum
  • Dial Size: 2-1/2 in.
  • Display Type: Dial
  • Enclosure Material: 304 Stainless Steel
  • Filled: Dry - Liquid Fillable
  • Full-Scale Accuracy: ± 1.6%
  • Max. Pressure: 60 psi
  • Min. Pressure: 0 psi
  • Pointer Color: Black
  • Pointer Material: Aluminum
  • Sensor Element: 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket
  • Temperature Rating: -40° to 200 °F (Ambient), -40° to 250 °F (Process/Storage)
  • Connection Size: 1/8 in.
  • Enclosure (NEMA Rating): NEMA 4X
  • IP Rating: IP54/65
  • Product Family: 1008S/SL
  • Product Category: Pressure Gauges
  • Product Type: Stainless Steel Gauges
  • Connection Type: MNPT
  • Case: 304 Stainless Steel
  • Pressure Range: 0 to 60 psi