601379AS02L400# Ashcroft Pressure Gauge
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Ashcroft 1379 Pressure Gauge, 1/4" MPT, 0 to 400 PSI, +/-0.5% Accuracy, 6" Aluminum Dial, Micrometer Adjustable Pointer, C510 Phosphor Bronze Bourdon Tube/Brass Socket, Black Epoxy Coated Rugged Aluminum Case, Glass Window, Non-Stick Coated 400 Stainless Steel Rotary/Adjustable Movement, Silver Brazed Joint, Polypropylene Ring, Polycarbonate Back Cover, Dry, Lower, Pressure Relief Back Solid Front, Single Scale, Pressure Gauge.
  • Manufacturer: Ashcroft
  • Connection Location: Lower Mount
  • Dial Material: Aluminum
  • Dial Size: 6 in.
  • Display Type: Dial
  • Enclosure Material: Epoxy Coated Rugged Aluminum
  • Full-Scale Accuracy: ± 0.5%
  • Max. Pressure: 400 psi
  • Min. Pressure: 0 psi
  • Product Family: 1379
  • Sensor Element: C510 Phosphor Bronze Bourdon Tube/Brass Socket
  • Temperature Rating: -20° to 250 °F (Ambient), -20° to 250 °F (Process), -40° to 250 °F (Storage)
  • Connection Size: 1/4 in.
  • Case: Black Epoxy Coated Aluminum
  • Pressure Range: 0 to 400 psi