501008S01B160# Ashcroft Industrial Pressure Gauge
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Ashcroft 1008S Industrial Pressure Gauge, 1/8" MPT, 0 to 160 PSI, +/-3/2/3% Accuracy, 2" Dial, Black Pointer, 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket/Crimped Ring, 304 Stainless Steel Case/Gear Movement, Welded Joint, Dry Liquid Fillable, Center Back, Corrosion Resistant, Single Scale, Industrial Pressure Gauge with Polycarbonate Window.
  • Manufacturer: Ashcroft
  • Accuracy: ± 3%
  • Connection Location: Center Back Mount
  • Dial Size: 2 in.
  • Display Type: Dial
  • Enclosure Material: 304 Stainless Steel
  • Filled: Dry - Liquid Fillable
  • Full-Scale Accuracy: ± 3%
  • Max. Pressure: 160 psi
  • Mid-Scale Accuracy: ± 2%
  • Min. Pressure: 0 psi
  • Pointer Color: Black
  • Pointer Material: Aluminum
  • Sensor Element: 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket
  • Temperature Rating: -40° to 200 °F (Ambient/Storage), -40° to 250 °F (Process)
  • Connection Size: 1/8 in.
  • Enclosure (NEMA Rating): NEMA 4
  • IP Rating: IP66
  • Product Family: 1008S/SL
  • Product Category: Pressure Gauges
  • Product Type: Stainless Steel Gauges
  • Connection Type: MNPT
  • Case: 304 Stainless Steel
  • Pressure Range: 0 to 160 psi