452174SD04LXFM100# Ashcroft Digital Pressure Gauge
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Ashcroft 2174 Digital Pressure Gauge, 1/2" NPT, 0 to 100 PSI, +/-0.25% Accuracy, 4-1/2" 5-Digit LCD Display, 17-4 Stainless Steel Diaphragm/316L Stainless Steel Socket, Fiberglass Reinforced Thermoplastic/Black Epoxy Coated Aluminum Case, Laser Welded Joint, Dry, Lower, Multi-Function, Single Scale, Digital Pressure Gauge with 12 to 36 VDC 4 to 20 mA Loop Powered.
  • Manufacturer: Ashcroft
  • Connection Location: Lower Mount
  • Dial Size: 4-1/2 in.
  • Display Type: 5-Digit LCD
  • Enclosure Material: Fiberglass Reinforced Thermoplastic/Epoxy Coated Aluminum
  • Full-Scale Accuracy: ± 0.25%
  • Max. Pressure: 100 psi
  • Min. Pressure: 0 psi
  • Product Family: 2174
  • Sensor Element: 17-4 Stainless Steel Diaphragm/316L Stainless Steel Socket
  • Temperature Rating: 14° to 140 °F (Process), -4° to 158 °F (Storage)
  • Connection Size: 1/2 in.
  • Enclsoure Color: Black
  • IP Rating: IP65
  • Product Category: Pressure Gauges
  • Product Type: Digital Gauges
  • Filled: Dry
  • Connection Type: NPT
  • Case: Black Epoxy Coated Aluminum
  • Pressure Range: 0 to 100 psi