451379SS04LXC4160# Ashcroft Pressure Gauge
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Ashcroft 1379 Pressure Gauge, 1/2" MPT, 0 to 160 PSI, +/-0.5% Accuracy, 4-1/2" Aluminum Dial, Micrometer Adjustable Pointer, 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket, Black Epoxy Coated Rugged Aluminum Case, Glass Window, Non-Stick Coated 400 Stainless Steel Rotary/Adjustable Movement, Welded Joint, Polypropylene Ring, Polycarbonate Back Cover, Dry, Lower, Pressure Relief Back Solid Front, Single Scale, Pressure Gauge.
  • Dial Size: 4-1/2 in.
  • Display Type: Dial
  • Enclosure Material: Epoxy Coated Rugged Aluminum
  • Full-Scale Accuracy: ± 0.5%
  • Max. Pressure: 160 psi
  • Min. Pressure: 0 psi
  • Mounting Type: Stem/Surface/Flush
  • Pointer Material: Aluminum
  • Pointer Type: Micrometer Adjustable
  • Product Family: 1379
  • Sensor Element: 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket
  • Temperature Rating: -20° to 250 °F (Ambient), -20° to 250 °F (Process), -40° to 250 °F (Storage)
  • Connection Size: 1/2 in.
  • Enclsoure Color: Black
  • Product Category: Pressure Gauges
  • Product Type: Non-Stainless Steel Gauges
  • Filled: Dry
  • Connection Type: MNPT
  • Case: Black Epoxy Coated Aluminum
  • Pressure Range: 0 to 160 psi