451279SSAMLXTB15000# Ashcroft Pressure Gauge
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Ashcroft 1279 Pressure Gauge, 1/4" Tubing, 0 to 15000 PSI, +/-0.5% Accuracy, 4-1/2" Aluminum Dial, Micrometer Adjustable Pointer, 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket, Phenolic Case, Glass Window, Non-Stick Coated 400 Stainless Steel Rotary/Adjustable Movement, Welded Joint, Polycarbonate Threaded Ring, Dry, Lower, Pressure Relief Back Solid Front, Single Scale, Pressure Gauge with Tip Bleeder.
  • Dial Size: 4-1/2 in.
  • Display Type: Dial
  • Enclosure Material: Phenolic
  • Full-Scale Accuracy: ± 0.5%
  • Max. Pressure: 15000 psi
  • Min. Pressure: 0 psi
  • Mounting Type: Stem/Surface
  • Pointer Material: Aluminum
  • Pointer Type: Micrometer Adjustable
  • Product Family: 1279
  • Sensor Element: 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket
  • Temperature Rating: -20° to 200 °F (Ambient), -20° to 250 °F (Process), -40° to 250 °F (Storage)
  • Connection Size: 1/4 in.
  • Product Category: Pressure Gauges
  • Product Type: Non-Stainless Steel Gauges
  • Filled: Dry
  • Connection Type: Tubing
  • Case: Phenolic
  • Pressure Range: 0 to 5,000 psi