451082PS02LXTS30# Ashcroft Test Gauge
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Ashcroft 1082 Test Gauge, 1/4" MPT, 0 to 30 PSI, +/-0.25% Accuracy, 4-1/2" Aluminum Externally Adjustable Polished Mirror Band Dial, Balck/Red Knife Edge Tip Pointer, K Monel Bourdon Tube/Monel 400 Socket, Black Epoxy Coated Aluminum Case, Glass Window, Non-Stick Stainless Steel Rotary/Bearing/Micrometer Span Adjustment/Biametallic Temperature Compensator Movement, Welded Joint, Black Wrinkle Hinged Steel Ring, Dry, Lower, Solid Front, Compact, Single Scale, Test Gauge with Throttle Screw.
  • Dial Size: 4-1/2 in.
  • Display Type: Externally Adjustable Polished Mirror Band Dial
  • Enclosure Material: Epoxy Coated Aluminum
  • Full-Scale Accuracy: ± 0.25%
  • Max. Pressure: 30 psi
  • Min. Pressure: 0 psi
  • Mounting Type: Stem/Flush
  • Pointer Color: Black/Red
  • Pointer Material: Aluminum
  • Pointer Type: Knife Edge Tip
  • Product Family: 1082
  • Sensor Element: K Monel Bourdon Tube/Monel 400 Socket
  • Temperature Rating: -20° to 200 °F (Ambient), -20° to 250 °F (Process), -40° to 250 °F (Storage)
  • Connection Size: 1/4 in.
  • Enclsoure Color: Black
  • Product Category: Pressure Gauges
  • Product Type: Test Gauges
  • Filled: Dry
  • Connection Type: MNPT
  • Case: Black Epoxy Coated Aluminum
  • Pressure Range: 0 to 30 psi