451009SL04LXGVNHSG160# Ashcroft Industrial Pressure Gauge
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Ashcroft 1009 Industrial Pressure Gauge, 1/2" MPT, 0 to 160 PSI, +/-1% Accuracy, 4-1/2" White Aluminum Dial, Micrometer Adjustable Pointer, 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket, 304 Stainless Steel Case/Bayonet Ring, 400 Stainless Steel Movement, Silicone Filled, Lower, Open Front, Single Scale, Industrial Pressure Gauge with Stainless Steel Tag Wired and Safety Glass Window.
  • Manufacturer: Ashcroft
  • Application: Deionized Water
  • Application: Hydraulic
  • Application: Pneumatic
  • Application: Refrigeration
  • Application: Specialized OEM Equipment
  • Connection Location: Lower Mount
  • Dial Color: White
  • Dial Material: Aluminum
  • Dial Size: 4-1/2 in.
  • Display Type: Dial
  • Enclosure Material: 304 Stainless Steel
  • Filled: Silicone Filled
  • Full-Scale Accuracy: ± 1%
  • Max. Pressure: 160 psi
  • Min. Pressure: 0 psi
  • Mounting Type: Panel
  • Pointer Type: Micrometer Adjustable
  • Product Family: 1009
  • Sensor Element: AISI 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket
  • Temperature Rating: -40° to 150 °F (Ambient/Storage), -40° to 200 °F (Process)
  • DOCS_Ashcroft 4 1/2, 6" - 1009 Pressure Gauge Datasheet: https://cdn11.bigcommerce.com/s-ca10qrhzok/content/documents/ashcroft-1009-series-pg_22_23_36_46-catalog.pdf"
  • Connection Size: 1/2 in.
  • IP Rating: IP65
  • Product Category: Pressure Gauges
  • Product Type: Stainless Steel Gauges
  • Connection Type: MNPT
  • Case: 304 Stainless Steel
  • Pressure Range: 0 to 160 psi