351009SW04L3000# Ashcroft Industrial Pressure Gauge
Ashcroft 1009 Industrial Pressure Gauge, 1/2" MPT, 0 to 3000 PSI, +/-1% Accuracy, 3-1/2" White Aluminum Dial, Adjustable Pointer, 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket, 304 Stainless Steel Case/Ring/Movement, Polycarbonate Window, Dry, Lower, Single Scale, Industrial Pressure Gauge.
  • Connection Location: Lower Mount
  • Full-Scale Accuracy: ± 1%
  • Max. Pressure: 3000 psi
  • Min. Pressure: 0 psi
  • Product Family: 1009
  • Sensor Element: 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Socket
  • Temperature Rating: -40° to 200 °F (Ambient), -40° to 250 °F (Process/Storage)
  • Connection Size: 1/2 in.
  • Case: 304 Stainless Steel
  • Pressure Range: 0 to 3,000 psi