351009AW02BXUC60# Ashcroft Industrial Pressure Gauge
  • Ashcroft Industrial Pressure Gauge
  • Ashcroft Duralife Pressure Gauges
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Ashcroft 1009 Industrial Pressure Gauge, 1/4" MPT, 0 to 60 PSI, +/-1% Accuracy, 3-1/2" White Aluminum Dial, Adjustable Pointer, 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Aluminum Bronze Socket, 304 Stainless Steel Case/Ring/Movement, Polycarbonate Window, Dry, Lower Back, Single Scale, Industrial Pressure Gauge with U-Clamp.
  • Manufacturer: Ashcroft
  • Application: Boiler
  • Application: Equipment Skid
  • Application: Hydraulic and Pneumatic
  • Application: Pump and Compressor
  • Application: Severe Ambient Condition
  • Application: Specialized OEM Equipment
  • Connection Location: Lower Back Mount
  • Dial Color: White
  • Dial Material: Aluminum
  • Dial Size: 3-1/2 in.
  • Display Type: Dial
  • Enclosure Material: 304 Stainless Steel
  • Full-Scale Accuracy: ± 1%
  • Max. Pressure: 60 psi
  • Min. Pressure: 0 psi
  • Mounting Type: Panel
  • Pointer Color: Black
  • Pointer Material: Aluminum
  • Pointer Type: Adjustable
  • Product Family: 1009
  • Sensor Element: 316L Stainless Steel Bourdon Tube/Aluminum Bronze Socket
  • Temperature Rating: -40° to 200 °F (Ambient), -40° to 250 °F (Process/Storage)
  • Connection Size: 1/4 in.
  • Enclosure (NEMA Rating): NEMA 4X
  • IP Rating: IP54/65
  • Product Category: Pressure Gauges
  • Product Type: Stainless Steel Gauges
  • Connection Type: MNPT
  • Filled: Dry
  • Case: 304 Stainless Steel
  • Pressure Range: 0 to 60 psi