30EI60R060XCS0/250F Ashcroft EI Thermometer 3 Dry BM 6x1/2BM 0-250F/C
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Ashcroft EI 3.0in dial external adjust bimetal thermometer, 304SS dry case & stem, 0 to 200F range, 0.25in OD x 4in fixed length stem, 1/2MPT fixed every angle conn, Options: none.
  • Manufacturer: Ashcroft
  • Product Category: Thermometers
  • Product Type: Bi-Metal Thermometers
  • Product Family: EI
  • Applicable Standard: ASME B40.200
  • Case: Stainless Steel
  • Connection Location: Rear
  • Display Type: Maxivision Dial
  • Enclosure Material: Welded 304 Stainless Steel
  • Full Scale Accuracy: ± 1%