  • ZFA090-09-E5-V-P3-T2-0100 Parker Electromechanical ZFA Series Electric Linear Actuator
  • ZFA Series Nano Positioner Design Overview
Image may represent a range of products. Product may vary based on listed specifications.
Parker Electromechanical ZFA Series Electric Linear Actuator, Voice Coil Drive Train, +/-250 nm Repeatability, 9 mm Stroke, 90 mm Frame Size, 2.25 kg Normal Load, 32 mm/s Peak Speed, 10 N Axial Force, E5 - Digital 2.5 nm Encoder, V - Vertical Orientation, P3 - Vertical - Bracket Bottom / Objective Down Objective Bracket Position, T2 / P1-P3 - Vertical - M26 - 0.706 Objective Thread, 0100 Objective Mass.
  • Encoder: E5 - Digital 2.5 nm
  • Frame Size: 90 mm
  • Normal Load: 2.25 kg
  • Objective Bracket Position: P3 - Vertical - Bracket Bottom / Objective Down
  • Objective Mass: 100
  • Objective Thread: T2 / P1-P3 - Vertical - M26 - 0.706
  • Orientation: V - Vertical
  • Peak Speed: 32 mm/s
  • Repeatability: +/-250 nm
  • Stroke: 9 mm